Fyra ikoner och fyra personer för en förnyad region

Ängeln möter besökare och hemvändare som kommer på motorvägen och med tåg.
The Angel of The North, Antony Gormy, 1998

Tvillingstäderna Newcastle och Gateshead har lyckats skapa fyra ikoniska byggnadsverk som regionen förknippas med. Det första verket, det 200 ton tunga landmärket, Angel of The North med ett vingspann som en jumbojet välkomna människor till regionen där den står vid en järnväg och motorvägskorsning. Det är det mest fotograferade föremålet i UK.

The Baltic Centre for Contemporary Art

The Baltic Centre for Contemporary Art är en ombyggd stor kvarn och silo som rymmer ett av Englands främsta museer för samtidskonst. Intill ligger The Millenium Bridge som symboliskt och bokstavligt binder samman  tvillingstäderna Newcastle och Gateshead på varsin sida om floden Tyne.

Vippbro som kan fällas upp så att båtar kan köra under.
The Millenium Bridge som symboliskt och reellt binder samman tvillingstäderna Newcastle och Gateshead
The Sage har stor mångfald av konserter och musikverksamheter och en hög beläggning
The Sage, musik- och kongresscenter

Det fjärde landmärket, The Sage är den främsta konferens- och konsertanläggning i norra England med samma kapacitet som vårt nya Karlstad CCC.

Alla dessa ikoniska byggnadsverk kom till från slutet av1990-talet till början på 2000-talet.

Andrew Dixon

I berättelsen finns också fyra personer som varit avgörande för omvandlingen från en oattraktiv, krisande, rostig stål och kol region till en region som förknippas med konst, kultur, kunskap och kreativa näringar. Andrew Dixon är en av de fyra.

Panorama från The Millenium Bridge
Panorama från The Millenium Bridge

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s